DeneyimOtomobiller

Yeni Passat 2019 Satın Alındı.

Bundan yaklaşık 5 ay önce aracımızı(vw jetta 2010 model makyajlı kasa lpg’li) değiştirme vaktinin geldiğine karar verip sıfır araçlara bakmaya başlamıştık. Ancak o dönem ötv indiriminin de yeni bitmiş olmasından ötürü araç fiyatları yükselmişti. Ben de o günden bu zamana kadar hem passat hem de tüm diğer araçlar için piyasayı takipteydim.

Almadan Önce…

Bütçe mevcut aracımız satıldığında dahi yaklaşık 165 bin TL seviyelerindeydi. Mevcut ekonomik durum da düşünüldüğünde çok fazla borçlanıp bu seviyenin çok da üzerine çıkmayı düşünmedik. Uygun sıfır faizli bir kampanya olursa belki değerlendirilebilirdi. Şöyle böyle aklımızın ucundan geçen ve ara ara hem ikinci el fiyatları hem de sıfır fiyatlarını takip ettiğim araçlar şunlardı:

-Skoda OCTAVİA ve KAROQ
-Vw GOLF ve PASSAT
-Seat LEON ve ATECA
-Hyundai TUCSON
-Toyota COROLLA
-Honda CİVİC
-Audi A3

Yukarıdaki araçlardan D sınıfı ve C suv olanlar açıkçası fiyat aralığımızın çok üzerinde olduklarından gönlümüz istese de alabilecek gibi durmuyorduk. Zira fiyatları 200 bin lira ile açıyordu tüm modeller. Gerçekçi seçenekler compact sınıf araçlardı. İçimize sinen araçlardan olan Octavia ise 175 bin lira gibi uçuk fiyatlardaydı o dönem ki her ne kadar çok beğensem de o fiyatı da hak etmediğini düşünüyorduk aracın.

Ufak bir anekdot olarak dizel araç almaya çok sıcak bakmadığımı da söyleyeyim kullanıcı olarak. Ancak maalesef Avrupa Birliği ülkelerinin yaptığı düzenlemeler dolayısıyla hemen hemen tüm markalar ülkemize fazlalık dizelleri getirip satmayı daha çok istediklerinden ister istemez dizel bir araç almak zorunda kalacağımı düşündüm. Zira sadece dizel araçlar geliyor ve benzinli araçlar ilginç şekilde dizellerden pahalı satılıyordu.

Civic içinse epey ikna olsak da 165 bin liraya alacağımız beygir ve tork değeri çok düşük geliyordu. Aynı şey corolla için de geçerli ve bu iki araç da full donanım olmayacaktı alırsak.

A3’ün 165’e satıldığı iddia edildi ama yakalayamadık. Öyle bir araç hiç göremedim hiçbir bayide. Artık alan varsa hayırlı olsun o fiyata 🙂

Alım ve Fiyat…

Neyse konumuza dönersek bundan 15 gün önce Skoda Octavia Style Dizel Otomatik için liste fiyatı 165 bin TL’ye düşürülünce bayiye gittik. Ancak tıpkı A3’de olduğu gibi çevre illerdeki 5-6 farklı bayiide araç yoktu. Olan tek bayii de sunroof olduğu için araçta 173 bin lira istiyordu. Ancak Skoda bayiinin yanındaki VW ve Seat bayiilerine de uğradık. Sonrasında da Honda bayisinden de fiyat aldık.

Kararımızı ise liste fiyatı 240 bin TL (!) olan yenilenen passat 1.5 tsi impression donanımdan yana kullandık. Aldığımız fiyat ise 175.500 tl idi. Ekstra olarak metalik Pirit Gümüş renge sahip aracımız.

İlk İzlenimler…

Bu noktaya kadar gereksiz hikayeleri okuma zahmetine katlandıysanız teşekkür ediyorum ve araç ile alakalı düşüncelerime geçiyorum. Eğer sabredebilirseniz en son bir piyasa ve fiyat değerlendirmesi de yapacağım.

Araç Yeni Passat diye geçse de b8 kasa passat’ın ufak makyaj operasyonu geçirmiş hali. Ön tamponda sis farlarının bulunduğu kısım biraz daha üçgen bir form almış. Ayrıca ön ve arka farlar led birimlerle değiştirilmiş standart donanımlarda dahi. En büyük dış tasarım yeniliği ise arka bagaj kapağında yazan devasa “P A S S A T” yazısı. İçeride ise yeni vw modellerinde karşılaşacağımız direksiyon simidini görüyoruz yenilik olarak ki çok ama çok güzel bir forma kavuşmuş bu ünite. Ayrıca uzun yıllar vw modellerinin bu direksiyon simidini kullanacağı düşünülürse güncelliğini de korumasını sağlayacak aracın. Onun dışında temel bir değişiklik yok.

Yenilenen passatla beraber donanım isimleri de değişti. Sırasıyla impression/business/elegance. Bizim aracımız impression donanıma sahip ancak alış aşamasında business donanıma çıkıp çıkmamayı da düşündüğümüz için bu iki donanım hakkında fikir sahibiyim. Elegance uzak kaldı bize 🙂

Donanımlar…

İmpresion donanımın bence kozmetik dışı önemli eksikleri şunlar:
-Hız sabitleyici
-Bel destek ayarı
-far ve yağmur sensörü

bunlar dışında kapılarda krom çıtalar, 17 inç jant, sis farı gibi eksikleri de var business donanıma göre.

(Şimdi kendimi avutup, aldığım donanımın ne kadar mantıklı olduğunu açıklayarak kendi kendimi tatmin ederek diğer donanımları alanları salak gibi gösterdiğim kısıma geldik 🙂 )
İşin şakası bir tarafa özellikle hız sabitleyicinin olmayışı benim çok canımı sıkan bir durum. Özellikle uzun yolda çok ama çok güzel çalışan vag grubu hız sabitleyici teknolojisinin konforunu kullanmayı çok isterdim. Bel destek ayarı da benim gibi uzun boylu iseniz uzun yolda arzu ettiğiniz bir konfor ögesi. Yağmur ve far sensörü için ise o kadar üzgün sayılmam. Özellikle silecek çalıştırmak için hemen direksiyonun sağında güzel bir kol varken çok da ihtiyaç duymuyorum. Far sensörü ise sadece tünel veya alt geçide girişlerde otomatik olarak yanıp sönmesi bir artı olacaktı onun dışında yine sıkıntı etmiyorum. Ama hız sabitleyici olmaması can sıkıcı tekrar söyleyeyim. Bütün bunları düşününce bir üst donanım olan business’a geçmek makul gelmedi bize. Aradaki fiyat farkı yaklaşık 11 bin tl idive araç da yoktu. İmpression aldık mutluyuz. Nazar kişelemek için de aile fertleri sık sık “Baz donanım aldık…eevet boş… En boşu” tabirlerini kullanıyor akrabaya karşı 🙂 Hız sabitleyici de bir sonraki aracımıza nasipse artık.

İç Mekan…

İçi nasıl? Kaliteli. En uygun kelime bu sanırsam Passat için. Kullanılan plastiklerden tutun işçilik kalitesine araç gerçekten güzel. Bu yorumları 112. kere duyuyor ya da okuyorsunuz ama benim ilk passat’ım bir de benden duyun bir şey olmaz 🙂 Diğer çok duyduğunuz şeyleri tekrar etmeyeceğim. Sadece birkaç farklı noktayı söyleyip geçiyorum.


– Aracın koltukları beklediğimden çok daha güzel. Baz donanım olduğu için biraz korkuyordum ama hem çok dolu dolu koltuklar hem de yüzeyi sizi rahatsız etmiyor. Konforlu olsun diye içi boş süngerlerden yapılmamış. İmpression’ın koltuklarından korkmayın yani.


– Hayalet gösterge yok araçta doğal olarak. Fakat ben genel kitlenin (Belki de sadece forumda hiç araç almayıp her aracı resimlerinden yorumlayan arkadaşlardır bilemiyorum) çok demode bulduğu göstergeleri aksine çok sevdim. Ortadaki ekran renkli ve çok yüksek çözünürlüğe sahip. Araçla ilgili ne isterseniz size gösteriyor. Hız ve devir göstergeleri de evet belki cancanlı değil ama işini çok güzel yapan ve benim göz zevkime de hitap eden bir yapıya sahipler. Ya ben yaşlandım ya da insanlar fazla abartıyor bu üniteyi eleştirirken. Kullanmayan ve aklında soru işareti olanlara bir kez bakmalarını tavsiye ederim.


-Her yer halı kaplı. Ama her yer. Hiç acımamışlar o halının köpüğüne saklama alanlarında. Ayrıca diğer temel kısımların altları da yumuşak delikli bir plastikle kaplanmış. Bu plastikler ayrıca kirlendiğinde çıkarılıp yıkanabiliyor. Bu da güzel bir DÜŞÜNÜLMÜŞLÜK ki aracın geneline bu kelime hakim.


-Direksiyona kısaca değindim ama bir kez daha tekrar edeyim. Çok güzel olmuş. Hem görsel olarak çok daha güncel bir forma kavuşmuş köşeli hatlarıyla hem de kullanım sırasında araca hakimiyetinizi çok güzel veriyor. Altı biraz düzlenmiş ve çapı bu sınıfta bir araçta beklediğinizden biraz daha küçük. Sertliği ise her hızda olması gerektiği gibi. Şehir içi manevralarda yeterince yumuşasa da tek parmakla çevrilecek kadar da yumuşamıyor onu söylemiş olayım.

Motor ve Şanzıman…

Motora ve bağlı olduğu için şanzımana gelirsek. 1.5 tsi motor çok güzel. 150 beygir 250nm tork hakikaten bu aracı aldığı için insanı mutlu eden ögeler. Bu değerlerin civic ve corolla maalesef çok gerisinde ve neredeyse aynı fiya…Neyse ona en son geleceğim. Araçla 300 km uzun yol yapma imkanım da oldu. performansı uzun yolda rahat hareket etmesini sağlıyor aracın. Yani 120 km/s ile giderken bile sanki yürüyormuş kadar zorlanıyor araç. DSG’ye gelince yine çok sık duyduğunuz üzere çok güzel çalışıyor. “DSG’yi eline alınca anlarsın” dediğinizi duyar gibiyim 🙂 Evet keşke bu araçta eat8 şanzıman olsaydı. Sırf içim rahat etsin diye bile onu alırdım ama passat dsg şanzımanla satılıyor ve benim de bütçem belli. Sırf tam otomatik şanzıman almak için minimum 35 bin tl veremem. İnşallah bir sıkıntı çekmeyiz diye arzu ediyorum. Ayrıca dsg şanzımanın hassasiyetlerini de göz önüne alarak tedbirimi de alıyorum.

Fiyat ve Piyasa Değerlendirmesi

Fiyatlara gelince. Arkadaşlar bu araç liste fiyatında olduğu gibi 240bin tl değil. İster kızın ister bunu bir satış stratejisi olarak görün vw fiyat listeleri gerçeği yansıtmıyor. Bunu özellikle fiyat listelerini her beş günde bir kontrol edip araçları bu listeler üzerinden değerlendiren(gömen) arkadaşlar için söylüyorum. 240bin tl liste fiyatına sahip bu passat 175 bin tl gibi bir fiyata satılıyor(du) bu piyasada. aynı dönemde civic executive lpg için aldığım fiyat 170 bin tl idi. Burada beklediğiniz gibi “5bin daha veriri passat alırım. O fiyat civic’e verilir mi? Yamulan kasalı civic ahahaah” gibi cehalet turnusolu yorumlar yapmayacağım. aksine bu iki araç da alan kişiyi memnun edeceğinden şüphem olmayan araçlar.

Eğer sizin için donanım ögeleri(güvenlik, konfor, tasarım…) daha önemliyse tercihiniz civic’ten yana olacaktır. Şerit takip sistemi ve hız sabitleyiciyi önemli olarak gören birisinin tercihini civic’ten yana kullanması gayet doğal. Dopdolu bir araca sahip olmuş olur ayrıca. Keza lpg ekonomisini performanslı bir sürüşten daha önde tutması da ülkemizin ekonomisi düşünüldüğünde bir tüketici için gayet doğal ve olası. Ancak biz tercihimizi bir üst sınıf boş bir araç olan passat’tan yana kullandık.

Biz de çok memnunuz, diğer herhangi bir modeli satın alan bir arkadaşımız da aynı anda mutlu olabilir. Her karar her tüketici için ayrı ayrı doğru olabilir otomobil alırken. Lütfen şunu artık anlayalım.

Sormak istediğiniz soru olursa sayfayı güncel olarak takip edeceğim. Ayrıca bana BANA ULAŞIN sayfasındaki adreslerden de ulaşabilirsiniz…

İyi Günler….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.